BUTY SZYTE NA MIARĘ | TRADYCJE RODZINNE OD 1943  ROKU

Zobacz jak robimy buty

Film śledzi proces szycia pary męskich butów w naszej pracowni. Cykl fotografii poniżej dokumentuje powstawanie pary butów dla Julii Kuczyńskiej Maffashion.

Od projektu po gotowe buty wszystkie czynności wykonujemy ręcznie na miejscu zgodnie z formułą przekazywaną z pokolenia na pokolenie warszawskich rzemieślników. Cholewy, futrówka (podszewka), podeszwa, obcasy oraz konstrukcja buta (podpodeszwa) wykonane są ze skór pochodzących z najlepszych europejskich garbarni. Dzięki temu buty są w pełni skórzane, trwałe, oddychają i mają szlachetny wygląd. Usługa szycia na miarę, którą oferujemy, to najbardziej indywidualne dopasowanie wyrobu do potrzeb klienta, możliwe jedynie przy jednostkowym ręcznym wykonawstwie.

The Craft of Making Shoes

poznaj rzemieślnicze metody

wykonywania naszych butów

PROJEKTOWANIE FOREM NA CHOLEWKI

W krawiectwie wykroje projektowane są z papieru, u nas cholewkarze szykują formy z kartonu. Cel jest ten sam – po uszyciu cholewka ma dobrze leżeć, oczywiście na kopycie.

wycinanie skór

Skóry są wycinane ręcznie nożem według wcześniej zaprojektowanych forem. Krawędzie wyciętych fragmentów są ścieniane, tak by po zszyciu nie było zgrubień na szwach.

SZYCIE CHOLEWKI

Wycięte fragmenty skór zostają sklejone w kształt cholewki klejem montażowym, po czym zszywane są drobnym równym ściegiem na maszynie.

MODELOWANIE KOPYTA

Od kształtu kopyta zależy wygoda buta, ale i jego uroda. Przy każdym zamówieniu kopyta pasowane są do stopy osoby zamawiającej oraz preferencji estetycznych co do kształtu noska.

PRZYGOTOWANIE PODPODESZWY

Podpodeszwa to konstrukcyjny kręgosłup, niewidoczny w skończonym bucie. Formujemy ją od podstaw z płatów niezwykle twardej skóry, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb podparcia stopy.

ĆWIEKOWANIE CHOLEWKI NA KOPYCIE

Cholewkę naciąga się na kopyto i mocuje za pomocą kleju i gwoździ do podpodeszwy. Trzeba siły i techniki by nie zostawić zmarszczek, w końcu to w tym momencie z płaskiej skóry powstaje trójwymiarowa bryła. Sam ten etap zajmuje kilka godzin pracy rzemieślnika.

PRZYGOTOWANIE I PRZYŁOŻENIE PODESZWY

Podeszwa wycinana jest z płata twardej skóry kruponowej, czyli skóry bydlęcej o wyprawie podeszwowej. Po wstępnej obróbce podeszwa przyklejana jest do podpodeszwy, platformy i obcasa. W międzyczasie platforma i obcas zostały obciągnięte skórą i spasowane do zaćwiekowanego buta.

WYKOŃCZENIE PODESZWY

m.in. docięcie i ścienianie brzegów, wykończenie krawędzi, potem barwienie, wypalanie i pastowanie.

PASTOWANIE

Zanim skończoną parę przekażemy w ręce nowej właścicielki, zostaje przez szewca dokładnie odczyszczona i wypastowana.

Cykl pokazuje wybrane etapy ręcznego procesu szycia butów. Wykonanie jednej pary pochłania kilkadziesiąt godzin pracy rzemieślnika i wymaga lat praktyki.

FOT. H. KARAPUDA